Ten aromatyczny owoc cytrusowy nadaje dramatyczny rubinowy kolor przepisom zarówno słodkim, jak i pikantnym.

Cal / Serv: 276 Yields: 12 Prep Czas: 0:30 Czas gotowania: 0:50 Całkowity czas: 1:20 Składniki Skórka: 1 1/4 c. mąka uniwersalna 1/4 c. cukier cukrowy 1/4 łyżeczki. sól 1/2 c. masło niesolone 1 duże żółtko jaja 1 łyżka. zimna woda Twaróg: 1 1/2 c. świeża krew sok pomarańczowy 3/4 c. cukier granulowany niesolone masło łyżeczka. sól 4 duże żółtka 2 duże jaja 1 łyżka. startą pomarańczową skórkę 2 pomarańczowe pomarańcze Kierunki
  1. Skórka: W robot kuchenny mieszaj mąkę, cukier puder i sól. Dodaj masło i mieszaj, aż tekstura będzie drobnym posiłkiem. W małej filiżance przełóż żółtko zimną wodą. Przy uruchomionym silniku mżyć mieszaninę żółtka i mieszać, aż ciasto połączy się. Wcisnąć ciasto równomiernie na dno i boki 10-calowej tartej patelni do tart z zdejmowanym dnem. Zablokuj 15 minut.
  2. Ustaw ruszt piekarnika na jedną trzecią piekarnika. Rozgrzej piekarnik do 375 stopni F. Piecz ciasto ok. 20 minut lub do momentu, gdy lekko się zrumieni. Ostudzić całkowicie na stojaku z drutu. Włącz piekarnik.
  3. Twaróg: Wlać sok do dużej szklanej miarki bezpiecznej dla mikrofal. Kuchenka mikrofalowa w wysokiej 12 do 15 minut, do zmniejszenia do 3/4 szklanki.
  4. Wlej sok do średniego rondla; dodaj cukier, masło i sól. Gotuj, mieszając, na średnim ogniu, aż masło się rozpuści.
  5. W średniej misce wymieszać żółtka i jajka. Stopniowo wymieszać w połowie mieszaniny soku. Stopniowo wracaj do pozostałej mieszaniny soków w rondlu. Przelej rondel na średnio-niską temperaturę i gotuj przez 4 do 5 minut, ciągle mieszając, aż mieszanina zgęstnieje na tyle, aby pokryć wierzch łyżki. Przelej przez sito ustawione nad miską; mieszać w zapał. Umieść tartę na blasze do pieczenia. Wlać do częściowo upieczonej skorupy kwaśnej i piec ok. 10 minut, lub aż skorupa będzie złota, a twaróg ledwo drgnie. Ostudzić całkowicie na stojaku z drutu. Przechowywać w lodówce przez noc. (Tarta zwiąże się po schłodzeniu.) Udekoruj pomarańczowymi plasterkami tuż przed podaniem.

Senden Sie Ihren Kommentar